• Yeni bir nesil,yeni bir soluk yolunda dünya standartlarına eş değer hizmetler

Fuat Bey Röportaj

Avrasya Construction’ın Avrasya Tower, Avrasya Premium, Avrasya Gold ve Avrasya Elite’in ardından, KKTC’de ‘otel konseptinde ve konforunda yaşam alanı’ anlayışıyla hayat bulan 5. projesi Avrasya City, 31 Ekim’de yatırımcıları ve Girne ile buluşuyor.

Avrasya Group Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Karatoprak, Avrasya City projesi, KKTC inşaat sektörü ve merak edilen daha birçok konu hakkında soruları yanıtlayarak, açıklamalarda bulundu.

Önce sizi biraz tanıyabilir miyiz, Fuat Karatoprak kimdir? Avrasya Construction’ı ne zaman kurdunuz ve hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?
“1980 Malatya doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Trakya Üniversitesi İşletme mezunu ve 2 çocuk babasıyım. Şu anda faaliyet gösterdiğimiz iş kollarımızdan biri olan inşaat alanı aslında bizim aile mesleğimiz diyebilirim. İnşaat, endüstriyel temizlik ve plastik üretim alanlarda faaliyet gösteren aile şirketlerimizde küçük yaşlardan itibaren tecrübe kazanmaya başladım.
Avrasya Group bünyesinde yer alan grubumuzun en genç firması Avrasya Construction’ı 2015 yılında kurduk. Yine Avrasya Group bünyesinde inşaat, taahhüt, endüstriyel, temizlik, dağıtım-pazarlama, kozmetik, medya ve turizm gibi farklı birçok iş kollarında faaliyet göstermekteyiz.”

Birçok projeyi hayata geçirerek, tamamladınız. Avrasya City’den biraz bahseder misiniz? Diğer projelerinizden ayıran özellikleri neler?
“Temelleri 2015 yılında atılan Avrasya Construction, Kuzey Kıbrıs inşaat sektöründe aranan çağdaş ve geleceğe dönük yeni nesil mimari anlayışla inşaat ve konut alanında yeni bir soluk olma yolunda ilerleyen bir şirket.
Avrasya Tower, Avrasya Premium, Avrasya Gold ve Avrasya Elite’in ardından KKTC’de ‘otel konseptinde ve konforunda yaşam alanı’ ile ilkler arasındaki yerini alacak olan 5. projemiz Avrasya City’nin açılışını 31 Ekim’de yapıyoruz. Projemizde önceliğimiz konuttan öte bir yaşam alanı yaratma düşüncesi oldu.”

‘Avrasya City sadece konut değil, 5 yıldızlı otel konforunda yaşam alanı’
“7 Blok ve 155 daireden oluşan Avrasya City projemizde her bütçeye ve tercihe uygun 1+1, 2+1 ve 3+1 daire ve penthouse seçenekleri mevcut. Otel konseptinde tasarlanan projemizde birçok sosyal aktivite alanı bulunuyor. Eşsiz dağ ve deniz manzarası, 7/24 güvenlik sistemi spor salonu, Türk hamamı, market, restoran, sinema salonu, fuaye alanı, çocuk oyun alanı, açık ve kapalı otoparkın yer aldığı Avrasya City, sadece konut sahiplerine ve sakinlerine değil, halka da açık olacak bir yaşam alanı olarak düşünüldü. 5 yıldızlı otel konforunda bir hayat düşüncesi ile başlatılan proje aynı zamanda içerisinde barındırdığı sosyal aktivite merkezleri ülke ekonomisine katkı sağlarken, istihdamı da beraberinde getirecek.

‘Merkezi konumda ve birçok yere 5 dakikalık yürüme mesafesinde’
Girne merkez ve birçok yere 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Avrasya City, Girne Çevre Yolu’na da kolay ulaşım sağlamasıyla birçok bölgeye de trafik çilesi sorunuyla karşılaşmadan ulaşma şansı sunuyor.”

Gelecekte başka projeler var mı?
“Evet var. Girne’nin en güzel lokasyonları arasında yer alan 19.5 dönüm üzerinde yer alacak olan yeni bir villa projemiz geliyor. Projelerimizde lokasyonlara dikkat ediyoruz, hem merkezi hem deniz, hem de dağ manzaralı. 6’ncı projemiz olacak olan bu projede de Avrasya kalitesi, standartları ve farklılığını göreceğiz. Bu projemiz, “Safir Villaları Sizi Kendi Doğanıza Çağırıyor” sloganı ile doğa ve huzurun; güneş, deniz ile buluştuğu, eşsiz yerlerden biri olan Girne’de konut sahibi olmak isteyenlerin her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlandı.”

‘Safir Villaları müstakil bir yaşamda huzur bulanlar için tasarlandı’
“Biz projelerimizi farklı gruplarda sınıflandırdık. Standart dediğimiz binalar-daireler, rezidanslar, siteler ve villalar. Biliyorsunuz ki tüm dünyayı saran Kovid-19 pandemisi hayatımızın her alanında birçok değişikliğe neden olurken, bu alışkanlıklarımıza da yansıdı. Pandemi ile birlikte inşaat alanında da daha müstakil yapılar ve yaşam tercih edilmeye başlandı. Safir Villaları da müstakil bir yaşamda huzur bulanlar için tasarlanmış bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır. Özet olarak, bizim projelerimiz her beğeniye, tercihe ve bütçeye göre çeşitlilik göstermektedir böylelikle de yatırımcılarımıza birçok seçenek sunmuş oluyoruz.

‘Türk tapulu arazi üzerinde 12 müstakil lüks villa, 44 yarı müstakil daire toplam 56 konuttan oluşacak’
Lokasyon olarak Beşparmak Dağlarının eteğinde Girne’nin merkezinde toplu villa anlayışına yeni bir soluk getirecek olan Safir Villaları, Akdeniz’in en güzel hikayelerinde yerini alacak. Safir Villalarımız Türk tapulu arazinin üzerinde yer almakta olup 12 adet müstakil lüks villa, 44 adet ise yarı müstakil daire olmak üzere toplam 56 konuttan oluşuyor. İç tasarımlarıyla modern, dış tasarımlarıyla ilham kaynağı olacak Safir Villaları Girne’de farklı konseptiyle adada ilk olmaya aday projelerden bir tanesi.”

İnşaat ve emlak sektörü dünyayı saran Kovid-19 sürecinden nasıl etkilendi? KKTC’de şu anda son durum nedir?
“Kovid-19 pandemisi tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda sarstı. Birçok alan ve sektör, hala devam eden bu süreç ve sonuçlarından çok olumsuz etkilendi. Ülkenin tüm ekonomik çarkları durdu. Zaten halihazırda zor olan ülke şartları daha da ağırlaştı. Tabii ki inşaat sektörü de en çok etkilenen alanların başında geldi.

‘Pandemi süreci oldukça zorlu geçti, tüm sıkıntılara rağmen projemizi bitirdik’
“Biliyorsunuz ki ülkemizin önemli ekonomik lokomotif sektörleri var. Bunlardan biri yükseköğrenim biri turizm ve bir diğeri de inşaat sektörü. Bizim bu sürecimiz oldukça mücadele içerisinde ve azimli şekilde geçti. Birçok konuda sıkıntı yaşadık ancak tüm engel ve zorluklara rağmen, projemizi tamamlayabildiğimiz için de oldukça şanslıydık. Biliyorsunuz sağlık ve ekonominin bir arada götürülebilmesi için birçok önlem alındı. Kapanma ve açılmalar, seyahat kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları biz inşaatçıları oldukça olumsuz etkiledi. Çalışamadığımız, projelere ara vermek zorunda kaldığımız süreçler oldukça uzundu. Birçok iş kolunun durması ile birlikte, iş gücünün önemli bir yüzdelik dilimi de ülkelerine geri dönmek zorunda kaldı. Piyasada zaten var olan kalifiye ve ara eleman sıkıntısı daha da yoğun yaşanmaya başladı. Karantina koşulları, gelişlerin nasıl olacağı ve daha birçok konu bir muamma ve kaostu.

‘İnşaat maliyetleri arttı, TL’nin değer kaybı talepleri etkiledi’
Pandeminin tetiklediği ekonomik durgunluk inşaat maliyetlerini de artırdı. Ekonomik anlamdaki dalgalanma TL’nin döviz karşısında ciddi değer kaybetmesine neden oldu, bu da özellikle Türkiyeli yatırımcılar için olumsuz bir etkileşim oldu. Taşınmaza Türkiye’den talep eskiye kıyasla düştü bu da beraberinde sektörün fiyat belirleme opsiyonuna olumsuz yansıdı. İnşaat alanı şu anda istediği fiyat aralıklarına gelemedi.
Kriz sürecinde anlık alınan ve sık değişen kararlar, tüm sektörleri olduğu gibi inşaat alanını da çok olumsuz etkiledi. Bu süreçte eleman ve usta açığımızı Türkiye’den karşılamakta oldukça zorlandık. Anlık değişen kararlar nedeniyle tedariklerde gecikmeler veya fiyat artışları ile ilgili sıkıntılar yaşadık. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen biz Avrasya Group olarak hiç durmadık, yılmadık ve yolumuza devam ettik. Bu sürece denk gelen büyük bir proje olan Avrasya City’yi bitirdik ve 31 Ekim’de hem yatırımcılarımız hem de Girnemizle buluşmaya hazırlanıyoruz.”

Ülke ekonomisinde lokomotif konumda olan ‘yabancı yatırımcı’ için güvenli bölge, coğrafya tanımı oldukça önemli bir kriter. Yatırım veya yerleşim amaçlı olarak genelde KKTC, özelde Girne neden tercih edilmeli?
“Kovid-19 tüm dünyayı olduğu gibi KKTC’yi de olumsuz etkiledi ama bize bir başka önemli gerçeği daha gösterdi aslında. Ada ülkesi olmamızın ne gibi avantajları olduğunu ve bu avantajların bize ne gibi katkı sağlayabileceğini de anlamamızı sağladı.”

‘Salgında ada ülkeleri avantajlı konumdaydı’
“Ada ülkeleri dünyayı saran bu salgını daha iyi yönetti. Metropollere göre daha avantajlı konumda oldular. Ada ülkeleri bu gibi salgınlarda daha çabuk kapanarak, önlemleri hayata koyabilme kabiliyetine sahiptir. Giriş, çıkışlar durduğu zaman bu salgının yayılımını ve bulaşı engellemeniz de oldukça kolay bir hal alıyor. Biliyorsunuz ki kapandığımız dönemde vaka sayılarımızı sıfırlamıştık da. Ancak diğer yandan ekonomik çarkların dönmesi ve sağlığın ekonomi ile birlikte ilerletilmesi de gerekmekteydi. Şu anda da yine dünyaya ve yakın coğrafyamıza kıyasla Kovid-19’la mücadelede kötü değiliz, çünkü biz bir ada ülkesiyiz.

‘Güvenli, demokratik ve enerji koridorlarında yer alan cennetten bir parça’
Ada ülkesi olmamızın bir diğer olumlu yönü de daha güvenli, adli suçların düşük olması ve demokratik anlamda hukuk sisteminin sağlıklı işliyor olması. Yüksek nüfuslu metropol şehirlerle kıyaslandığında KKTC hem güveni hem huzuru hem sağlığı hem de mutluluğu bulabileceğiniz bir yer diyebiliriz. Adanın jeopolitik konumunun yanı sıra enerji koridorlarında da yer alıyor oluşu, ekonomik kalkınma ve refah yaşam standartları anlamında ilerisi için pozitif ivme yaratmaktadır.

‘Girne hem doğası hem de tarihi yerleriyle eşsiz güzellikte’
Keza Girne de aynı şekilde. Turizmin başkenti Girne hem tarihi yerleri hem doğası hem de denizi ile eşsiz bir güzellik sunuyor. Girne bölgesini daha çok Türkiye yatırımcısı tercih ederken, İskele ve Mağusa bölgesini ise Kuzey Avrupa yatırımcısı tercih etmektedir. Burada aslında tercih sebebini yatırımcının amacı belirliyor. Alınacak taşınmazın yaşam amaçlı mı yoksa yatırım amaçlı mı olacağı belirleyici bir kıstas. KKTC kullanılan para biriminin Sterlin olması da yatırımcıya avantaj sağlayan bir diğer önemli konu.

‘Türkiye yatırımcısının TL değer kaybından zararı olmayacak’
Özellikle Türkiye yatırımcısının döviz karşısında TL’nin değer kaybından kaynaklanan zararı burada söz konusu olmayacak, taşınmazında veya yaptığı yatırımda bir değer kaybı olmayacaktır. Yabancı yatırımcı için de para biriminin Sterlin olması önemli ve tercih nedenidir diyebiliriz.
Yatırımın sağladığı kira veya benzeri gelirlerle, kendisini geri ödeme süresi olarak bilinen ‘amortisman süresinin’, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesine göre daha kısa olması da KKTC’yi yatırım amaçlı cazip kılmaktadır. Örneğin Avrupa veya Türkiye’de 30-35 yıl olan bu süre, KKTC için 13-15 yıl arasındadır.
Girne’nin turizmin başkenti olması, cazibe merkezi olması ve kira gelirlerinin diğer bölgelere oranla daha yüksek olması tercih nedenlerinin başında geliyor.”

 

 

Yatırımcı ve müşteri profiliniz nedir? Şu anda ağırlıklı olarak hangi pazara yönelik çalışıyorsunuz?
“Farklı ülkeler ve profillerde talepler var. Türkiye, İngiltere, Avrupa, Çin, Uzak Doğu, İran ve Orta Doğu’dan müşteri profillerimiz oluyor. Dediğim gibi birçok ülkeden birbirinden farklı profillerdeki geniş bir pazara hitap ediyoruz.”

Sadece satış mı yapıyorsunuz, yoksa kiralama seçenekleriniz de mevcut mu?, Yatırımcılar veya iç potansiyel müşterileri neden Avrasya’yı tercih etmeliler?
“Sadece satış yapmıyoruz. Aylık, haftalık ve turizm ülkesi olduğumuz için günlük kiralamalarımız da mevcut. Yine grup bünyemiz altında olan 3K Management şirketimiz ile yatırımcı veya kiracılarımızın satış, kiralama öncesi ve sonrası süreçlerini doğru ve sağlıklı, sorunsuz geçirmeleri için hem teknik yönetim hem de birçok alanda destek sağlamaktayız.”

‘Dünyada kullanılan kiralama modellerinin örneklemesinin olduğu sitemiz devreye girecek’
“İleriki süreçte dünyada kullanılan kiralama modellerinin örneklemesi ile kendi bünyemizde kuracağımız sitemizle müşteriler veya yatırımcılar, tüm işlemlerini online ortamda yapabilecekler. Bize buradan ulaşarak, rezervasyon yaptırabilecekler. 2022 yılı içerisinde bu hizmetimiz aktif hale gelecek.”

‘Satış öncesinden, anahtar teslimine ve sonrasına kadar yatırımcılarımızın yanındayız’
“Bizim anlayışımızda ‘konutu sattık bitti’ hiçbir zaman olmadı. Yatırımcılarımız ve kiracılarımızın her anlarında ve tüm detaylarda yanlarında oluyoruz. Satış öncesinden anahtar teslimine kadar süreci yönetiyor ve sonuçlandırıyoruz. Sonraki süreçte de yatırımcılarımız ve kiracılarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.”

Ödeme seçenekleriniz neler? Türk yatırımcıların en çok merak ettiği soru bu. Malum TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı insanları daha çekimser ve ürkek bir ruh haline bürüdü. Yatırım veya yaşam amaçlı ev alacak olanlar Avrasya’dan nasıl konut sahibi olacak?  
“Yüzde 20 ila 30’u peşin olmak kaydı ile yatırımcılarımıza kendi çalıştığımız bankalardan projeye özel 10 yıla kadar kredilendirme için kolaylık sağlayabiliyoruz. Bizim, daha önce de söylediğim gibi her bütçeye ve isteğe uygun satış pozisyonlarımız mevcut.”

Ev satın alınırken ya da kiralanırken nelere dikkat edilmeli? Kimlerle çalışılmalı? Zaman zaman herhangi bir denetime tabi olmayan kişi veya şirketlerin de müteahhitlik, taşınmaz alım-satım ve kiralama yaptıklarını ve bazı mağduriyetlerle anıldıklarını duyuyoruz. Burada yatırımcıların doğru yerde olduklarını anlamaları için en çok dikkat etmesi gereken veya sorması gereken şey nedir?
“Yatırımcılar dilerlerse bir hukuk danışmanı veya güvenilir bir emlak danışmanı ile bu süreçlerini sağlam ve prosedürlere uygun ilerletebilirler. Tüm bunların dışında eğer ki yatırımcı veya kiracı bireysel olarak bu süreçte yer almak istiyorsa, hem yatırım yapacağı ülkeyi hem de yatırım yapacağı firmayı çok iyi araştırmalı. Onun dışında KKTC’ye özel bir durum olan tapudaki çeşitliliğe dikkat etmeleri gerekmektedir. KKTC’de eşdeğer, Türk malı, tahsis olarak adlandırılan tapu çeşitleri, taşınmazın veya yatırım yapılacak alanın fiyatını doğrudan etkilemekte hatta etkilemekle de kalmayıp fiyatını belirlemektedir. Bu bilgiler Tapu Dairesi’nden kolaylıkla edinilebilir ve taşınmazın üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığı da sorgulanabilir.”

‘Hem devletin vergi zararının hem de mağduriyetlerin önüne geçilecek’
İnşaat, alım-satım ve kiralama alanlarında denetleme eksikliği ve yaptırımsal bir zemin olmaması nedeniyle, maalesef zaman zaman bazı mağduriyetler yaşandığını duyabiliyoruz. Emlakçıların kayıt altına alınması devletin vergi kaybının önüne geçeceği gibi, bu alanda büyük bir rahatlama ve güven duygusunu da beraberinde getirecektir. Devletin ciddi bir oranda vergi kaybı söz konusu. Şu anda bu yönde çalışmalar sürmekte ve emlakçılar kayıt altına alınmaya çalışılmaktadır. Yine yatırımcıyı da inşaat şirketlerini de emlakçıları da belli bir yasal zemine bağlayacak ve haklarının korunmasına yardımcı olacak veya tüm tarafları korumaya alacak bir yasal mevzuat da şu an için henüz daha hayat bulmuş değil.”

Birçok kişinin merak ettiği bir diğer konu da KKTC’de yaşam ve ikamet. Sosyal anlamda artıları nedir? KKTC vizeyle girilen bir ülke, yatırımcılar buradan taşınmaz satın aldıklarında nasıl bir prosedür izliyorlar ve yatırımcıya bu konuda kolaylık sağlanıyor mu?
“Bizim ülkemizin inşaat alanındaki en büyük sorunlarından biri bürokratik hantallık diyebiliriz. Ülkeye yatırımcı çekmek istiyorsak şartların ve sürecin ilerleyişinin de zorlayıcı değil, işleri kolaylaştırıcı bir düzlemde hayat bulması gerekmektedir.

‘10 dakikada hallolacak bir iş için bazen bir gün bekleyebiliyoruz’
e-Devlet sisteminin de tam randımanlı hayat bulmaması nedeniyle 10 dakikada halledilecek bir iş için saatleriniz, bazen de bir gününüzü harcayabiliyorsunuz. Bugün online sistemde kolayca halledilebilecek işleri saatlerce beklemek zorunda kalmamız, bizim çağın ne kadar gerisinde olduğumuzu ve yeni dünyanın teknoloji ile birlikte hızlanan yapısına nasıl ayak uyduramadığımızı en açık şekilde gösteriyor.

‘Ülkede taşınmazı olanlar oturum izni alabilmekte’
KKTC’den gayrimenkul alacak olan yatırımcılar, gerek inşaat sürecinde gerekse de teslim sonrasında hükümetimizce belirlenen kriterler çerçevesinde oturum izni alabilmekte ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadırlar. KKTC’de de birçok ülkede ve Türkiye’de olduğu gibi belli bir taşınmaz sayısı üzerinde yatırım yapanlara vatandaşlık verilmesi, yatırım ve inşaat sektörünün önünü açmasının yanında, KKTC’nin yatırım amaçlı tercih edilen ülkelerin başında gelmesine de pozitif bir etki sağlayacaktır.”

Son olarak yatırım amaçlı KKTC’yi ve sizi tercih edecek olanlara neler söylemek istersiniz?
“KKTC hem doğal güzellikleri ile cennetten bir parça olarak hem de orta ve uzun vadede olumlu etkileri görülecek olan enerji koridorları arasında yer alması bakımından yatırım yapılacak ülkelerin başında gelmektedir. Bizi yine internet sitemiz olan https://www.avrasyaconstruction.com/ ‘dan takip edip, inceleme şansı bulabilirler. İnternet sayfamızda hem KKTC’de yaşam hem de yatırım ve ekonomik anlamda birçok bilgiyi bulacaklar. Tüm yatırımcılarımızı genelde Girne, özelde de Avrasya’ya bekliyoruz. Yatırımcılarımız diledikleri zaman ofisimizi ziyaret ederek, hem yatırım seçeneklerini görebilir, bilgi alabilir hem de sıcacık kahvemizi yudumlayabilir.”